24 kwietnia, 2024

Frost WEB

Blog

Ortodonta to specjalista stomatologii zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem wad zgryzu i zębów. W ofercie ortodontycznej możemy znaleźć wiele różnych zabiegów mających na celu poprawienie estetyki i funkcjonowania uzębienia.

Głównym zadaniem ortodonty jest doprowadzenie zębów do właściwego ustawienia oraz ułożenia w szczęce. Przy pomocy różnych aparatów ortodontycznych, takich jak stałe i ruchome aparaturowe, ortodonta Lublin może skorygować wady zgryzu, które wynikają zarówno z genetyki jak i złych nawyków.

Kiedy warto udać się do ortodonty?

Warto udać się do ortodonty wtedy, gdy zauważymy problemy z naszym zgryzem. Wady zgryzu nie tylko wpływają negatywnie na estetykę naszego uśmiechu, ale również mogą prowadzić do różnych chorób, takich jak np. choroby przyzębia.

Ortodonta najlepiej koryguje wady zgryzu u dorosłych pacjentów, ale warto zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko ma prawidłowy zgryz, ponieważ wczesne leczenie ortodontyczne może uratować wiele problemów w przyszłości.

Jakie są najczęstsze zabiegi ortodontyczne?

Stałe aparaty ortodontyczne są jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w ortodoncji. Polegają one na założeniu metalowych elementów na przednie lub tylne zęby, które następnie połączone są drutami. Dzięki temu aparaty są w stanie stopniowo poprawić przemieszczenie zębów.

Innymi popularnymi zabiegami są np. aparaty nakładkowe, które są wykonywane z przezroczystych materiałów i umieszczone są na zębach pacjentów. Warto też wspomnieć o laminowaniu zębów, które polega na naniesieniu cienkiej warstwy porcelanowej na przednie zęby i daje naturalny efekt uśmiechu.