bulb

FRONT-END DEVELOPER

frostweb.pl

FRONT-END DEVELOPMENT

Umiejętności front-endowca. Część 2.

Podstawowe umiejętności front-endowca

Jakiś czas temu napisaliśmy pierwszą część artykułu o podstawowych umiejętnościach jakie każdy front-endowiec powinien posiadać. Jeśli nie czytaliście tego artykułu to serdecznie zapraszamy do lektury! Front-end Developer – kim jest i co powinien umieć? Part I

Jeśli jednak zapoznaliście się wcześniej z naszym wpisem, z pewnością czekacie na kolejny z tej serii! Z uwagi na dość intensywny okres musieliśmy na chwilę zawiesić pisanie artykułów, ale nie martwcie się – już do Was wracamy!

Cross-Browser Development

Nowoczesne przeglądarki są dość dobrze dopracowane, ale wciąż istnieją różnice w sposobie interpretowania kodu. Dopóki wszystkie nowoczesne przeglądarki nie będą działały doskonale dzięki standardom sieciowym, wiedza, jak sprawić, aby każdy z nich działał tak, jak chcesz, jest ważną umiejętnością. Właśnie o to chodzi w Cross-Browser Development.

Systemy zarządzania treścią i platformy e-commerce

Prawie każda strona jest zbudowana na systemie zarządzania treścią (CMS). (Platformy handlu elektronicznego e-commerce są specyficznym typem CMS). Najbardziej popularnym CMS na świecie jest WordPress, który znajduje się za kulisami milionów stron internetowych (między innymi naszej strony 🙂 ) – niemal 60% stron korzystających z CMS korzysta z WordPress. Inne najpopularniejsze CMS to Joomla, Drupal, Magento czy OpenCart.
Już podstawowa wiedza na temat tych systemów z pewnością pomoże każdemu front-endowcowi.

Testowanie i debugowanie

Tak to już czasem bywa, błędy się zdarzają. Dlatego znajomość procesów testowania i debugowania jest niezbędna.
Testowanie jednostkowe jest procesem testowania pojedynczych bloków kodu źródłowego (instrukcje, które informują witrynę internetową o tym, jak powinna działać), a frameworki testów jednostkowych zapewniają określoną metodę i strukturę w tym celu (różne są dla każdego języka programowania).
Innym częstym typem testowania są testy interfejsu użytkownika (UI testing), w których sprawdza się, czy strona działa tak, jak powinna, gdy użytkownik faktycznie podejmuje działania w witrynie. Możesz napisać testy, które będą zwracać uwagę na różne rzeczy, jak określony HTML na stronie po wykonaniu akcji (np. Upewnij się, że jeśli użytkownik zapomni wypełnić wymagane pole formularza, pojawi się okno z błędami formularza).

Debugowanie polega po prostu na naprawianiu wszystkich błędów (bugów), które odkrywają te testy (lub użytkownicy odkrywają się po uruchomieniu witryny). Różne firmy stosują w tym celu nieco inne procesy, ale jeśli już masz na to swoje sposoby z łatwością dostosujesz się do nowych.

Systemy kontroli wersji

Systemy kontroli wersji umożliwiają śledzenie zmian dokonanych w kodzie. Ułatwiają także powrót do wcześniejszej wersji, jeśli coś się zepsuje. Powiedzmy, że dodasz niestandardową wtyczkę jQuery i nagle połowę kodu trafił szlag. Zamiast walczyć, aby ręcznie cofnąć i naprawić wszystkie błędy, możesz przywrócić poprzednią wersję, a następnie spróbować ponownie z innym rozwiązaniem.

GIT jest najczęściej stosowanym systemem zarządzania wersjami. Wiedza o tym, jak używać GIT, być może będzie kiedyś wymagana przy każdej pracy w web-developerce. Naszym zdaniem jest to jedna z niezbędnych umiejętności w pracy web-developera, ale niewiele osób o tym mówi.

Umiejętność rozwiązywania problemów

Jeśli mielibyśmy wymienić tylko jedną rzecz, jaką muszą osiągnąć wszyscy twórcy interfejsu, niezależnie od opisu stanowiska lub oficjalnego tytułu, są to niezaprzeczalnie doskonałe umiejętności rozwiązywania problemów. Od określania, jak najlepiej wdrożyć projekt, naprawić pojawiające się błędy, poprzez doskonalenie swoich umiejętności w kodowaniu, po rozwój dotyczący rozwiązywania problemów twórczych.

Powiedzmy, że stworzyłeś doskonale funkcjonujący front na stronie internetowej, a następnie przekażesz je twórcom końcowym, aby zintegrowali je z systemem zarządzania treścią. Nagle, połowa Twoich niesamowitych funkcji przestaje działać. Dobry front-end developer postrzega to jako zagadkę, która ma zostać rozwiązana, a nie jako katastrofę i armagedon. Oczywiście, doskonały, starszy deweloper przewiduje te problemy i stara się zapobiec im w pierwszej kolejności, ale do tego trzeba wiele lat doświadczenia.

No i co dalej?

Wiecie już wszystko o tym co każdy front-endowiec umieć musi. Teraz tylko musicie dalej się szkolić, aby doskonalić swoje umiejętności i nie wypaść z obiegu!

W naszej firmie ciągle rozwijamy się i jesteśmy na bieżąco z nowinkami i trendami w Web Developingu. Dlatego postaw na sprawdzone rozwiązanie i wybierz współpracę z FrostWEB!