bulb

SKLEPY INTERNETOWE KONTRA SKLEPY TRADYCYJNE

frostweb.pl

e-commerce

Sklepy internetowe kontra sklepy tradycyjne

Sklepy internetowe czy sklepy tradycyjne? Które z nich są przyszłością handlu

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas, a zwłaszcza właściciele zarówno sklepów stacjonarnych jak i internetowych. Mimo, iż zakupy internetowe są dość mocno powiązane z zakupami stacjonarnymi, każda z tych form ma zarówno dobre jak i złe strony.

W poniższym tekście nie odpowiemy w 100% na pytanie co jest lepsze a co gorsze, ale postaramy się wymienić możliwie jak najwięcej wad i zalet dla obu sposobów robienia zakupów.

Sklepy internetowe – ecommerce

Sklepy internetowe i zakupy online to przede wszystkim święty spokój. Nie musimy łazić po sklepach pośród tłumu innych klientów ani unikać ulubionego przez wszystkich pytania “W czym mogę pomóc?” zadawanego przez równie lubianych sprzedawców. Możemy usiąść na kanapie i pijąc kawę czy herbatę, z laptopem na kolanach wertować setki sklepów internetowych. W dobrze zaprojektowanym sklepie internetowym wszystko mamy jasne i przejrzyste, podzielone na wiele grup po których możemy sortować szukane produkty.

Oczywiście w sklepie stacjonarnym taką “wyszukiwarką” może być sprzedawca, jednak zawsze istnieje szansa, że używając sprytnych technik bezpośredniej manipulacji sprzedażowej namówi nas do kupienia czegoś czego nie chcemy, albo zwyczajnie w świecie wcale nam nie pomoże.

Towary w sklepach online bywają zwykle tańsze z wielu powodów. Między innymi z braku potrzeby wynajmowania przyjemnego dla klientów lokalu oraz zatrudniania większej ilości personelu. Oczywiście posiadając sklep internetowy wydajemy budżet na co innego, ale tak czy siak – w necie jest taniej.

Darmowa dostawa! Kochamy wszystko co darmowe, a jeszcze jak mamy wydać mniej niż w tradycyjnym sklepie i jeszcze ktoś przyniesie nam to pod nos ZA DARMO to już w ogóle.

Wiemy jedak, że nie ma takiej formy robienia zakupów, która miałaby same zalety. Oczywistą wadą sklepów internetowych jest brak możliwości obejrzenia towaru, co w przypadku niektórych zakupów okazuje się kluczowym elementem. W przypadku odzieży brak możliwości przymiarki to zawsze problem. No chyba, ze od lat kupujemy ten sam czarny golf, w jednym i tym samym sklepie.

Uwaga na buble! Większość e-sprzedawców posługuje się photoshopem przy wstawianiu zdjęć do swojego sklepu internetowego, a jak wiemy na przykładzie modelek z okładek gazet, nie wszystko zawsze wygląda tak ładnie i idealnie jak na zdjęciach. Oczywiście wówczas możemy ratować się reklamacjami i niezgodnością towaru z tym wystawionym na sklepie (jeśli oczywiście trafi do nas jakiś bubel), ale wiąże się to również z nerwami i utratą czasu na odsyłanie towaru i oczekiwaniem na zwrot pieniędzy.

Tradycyjne sklepy stacjonarne

Po co nam w takim razie sklepy stacjonarne? Pełnią one funkcję tzw. showroomu czyli nic innego jak wystawy z możliwością dotykania oglądanego towaru, co znacznie ułatwia sprawę, bo zawsze widzimy co kupujemy. Zazwyczaj mamy jeszcze czas na zwrot towaru gdyby jednak coś nam się nie podobało.

Ci którzy robią zakupy na zasadzie “wchodzę-kupuję-wychodzę” z pewnością będą zwolennikami tej metody kupowania. Aczkolwiek rzadko kiedy możemy się spotkać ze sklepem, w którym nigdy nie ma kolejki. A kolejki denerwują nas chyba zawsze najbardziej.

Podsumowanie

Zarówno sklepy stacjonarne jak i tradycyjne mają złe i dobre strony. Kluczowymi czynnikami przy wyborze zawsze będą czas i pieniądze. Każdy z nas musi sobie przekalkulować co jest dla niego ważniejsze.

Oczywiście zarówno w sklepach stacjonarnych jak i sklepach internetowych będziemy spotykać się z pułapkami marketingu, więc zawsze przy zakupach radzimy używać głowy, a nie dać się ponosić emocjom, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, ze często jest to dość trudne.

Co ciekawe, marketerzy uważają, że ok. roku 2040 sklepy tradycyjne przestaną być miejscami gdzie kupujemy towar, a przekształcą się tylko w i wyłącznie w showroomy, do których będziemy przychodzić oglądać towar po to, aby zamówić go w sieci. W dzisiejszych czasach już bardzo wielu klientów robi w ten sposób zakupy.

A jakie jest Wasze zdanie?

 

Poniżej znajdziecie przykłady sklepów internetowych, których jesteśmy autorami:

WoodRoom, Fabryka Tarasów, Deckhouse

FrostWEB – Biznes zaczyna się w sieci!