bulb

Front-end development

frostweb.pl

Front-end development

Front-end Developer – kim jest i co powinien umieć? Part I

Front-end Developer – kim jest?

Front-end Developer – kiedy czas leci nieubłaganie, powstają coraz to nowe zawody, o których jeszcze niedawno nie mieliśmy bladego pojęcia. Jednym z takich zawodów jest właśnie potocznie zwany front-endowiec.

Osoby zajmujące się profesjonalnym tworzeniem stron internetowych określa się mianem webmasterów. Jednak to określenie jest bardzo ogólne. W tym zakresie wyróżniamy dlatego Front-end Development oraz Back-end Development.

Po nazwie możemy wywnioskować, że jest to zajęcie poświęcone temu, co dzieje „z przodu” strony. Front-endowiec zajmuje się częścią wizualną strony, wykorzystując języki informatyczne CSS i HTML oraz oprogramowanie stworzone przez back-end developera. Jego zadania to także umieszczanie wszelkiego rodzaju elementów graficznych, m.in. animacji, buttonów akcji itp.

Jakie umiejętności powinien posiadać Front-end Developer?

HTML i CSS

HTML (Hyper Text Markup Language) i CSS (Cascading Style Sheets) są najbardziej podstawowymi elementami konstrukcyjnymi do kodowania stron internetowych. Bez tych dwóch rzeczy nie można utworzyć projektu strony internetowej, a wszystko, co skończysz, to niesformatowany zwykły tekst na ekranie. Nie możesz nawet dodawać zdjęć do strony bez kodu HTML!

Przed rozpoczęciem kariery w rozwoju kariery w sieci web musisz zacząć kodować HTML i CSS. Dobrą wiadomością jest to, że uzyskanie solidnej wiedzy o pracy może nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Najlepsza część: sama wiedza HTML i CSS pozwoli Ci zbudować podstawowe strony internetowe.

JavaScript

JavaScript pozwala dodać do witryny więcej funkcji. Można utworzyć wiele podstawowych aplikacji internetowych, nie używając niczego więcej niż HTML, CSS i JavaScript. Na najbardziej podstawowym poziomie, JS pozwala dodawać wiele interaktywnych elementów do witryn internetowych. Użyj go, aby tworzyć takie rzeczy, jak mapy aktualizowane w czasie rzeczywistym, interaktywne filmy i gry online.

Jest to również najbardziej popularny język programowania na świecie, więc niezależnie od Twoich planów kariery dewelopera, to jest bardzo cenna rzecz, którą dobrze znać!

JQuery

JQuery jest biblioteką JavaScript: kolekcja wtyczek i rozszerzeń, dzięki której tworzenie kodu JavaScript jest szybsze i łatwiejsze. Zamiast kodować wszystko od podstaw, jQuery umożliwia dodawanie gotowych elementów do Twoich projektów, które następnie można dostosować w razie potrzeby (jeden z powodów, dla których znajomość JavaScript jest tak ważna). Możesz użyć jQuery do takich rzeczy jak liczniki odliczania, autouzupełnianie formularzy wyszukiwania, a nawet automatyczne porządkowanie i zmiana rozmiaru układów siatki.

Frameworki JavaScript

Reguły JS (w tym AngularJS, Backbone, Ember i ReactJS) dają gotową strukturę kodu JavaScript. Istnieją różne rodzaje ram dla różnych potrzeb, chociaż wspomniane cztery są najbardziej popularne w rzeczywistych ofertach pracy. Te ramy przyspieszają rozwój, dając początek i można je używać z bibliotekami, takimi jak jQuery, aby zminimalizować od początku kodowanie, jakie musisz wykonać.

Front End Frameworks

CSS i front end frameworks (najpopularniejszy front-end to Bootstrap) dają skok do przyspieszenia kodowania. Ponieważ tak wiele CSS zaczyna się dokładnie tymi samymi elementami od projektu do projektu, frameworki, które definiują je wszystkie dla Ciebie z góry są bardzo cenne. Większość ofert pracy dla deweloperów oczekuje, że zapoznałeś się z zasadami pracy frameworków i ich używaniem.

Doświadczenie z prekursorami CSS

Preprocesory to kolejny element, który przyspieszy Twój kod CSS. Preprocesor CSS dodaje dodatkową funkcjonalność do CSS, aby utrzymać nasz skalowalny i łatwiejszy dostęp do CSS. Przetwarza swój kod przed opublikowaniem go w swojej witrynie, a następnie przekształca go w dobrze sformatowany i przyjazny dla wielu użytkowników CSS. SASS i LESS to dwa najpopularniejsze preprocesory, według rzeczywistych ofert pracy.

Doświadczenie z RESTful Services i API

Pomijając wiele technicznych definicji, REST to skrót od Representational State Transfer. W zasadzie jest to lekka architektura, która upraszcza komunikację sieciową w sieci, a RESTful services i API to te usługi sieciowe, które stosują się do architektury REST.

Powiedzmy, że chcesz napisać aplikację, która wyświetla wszystkich znajomych z social media w kolejności, w której się zaprzyjaźnisz. Możesz zadzwonić do RESTful API Facebooka, aby przeczytać listę przyjaciół i zwrócić te dane. To samo dotyczy Twittera (które korzysta również z RESTful APIs). Ogólny proces jest taki sam dla każdej usługi korzystającej z RESTful API, tylko zwracane dane będą inne.

Mimo że wszystko brzmi naprawdę skomplikowane i techniczne, proste zestawy wytycznych i praktyk, które określają oczekiwania, dzięki czemu wiesz, jak komunikować się z usługą internetową. Ułatwiają także serwis internetowy, lepiej skalują, pracują bardziej niezawodnie i łatwiej modyfikować lub przenosić.

Responsive Design – Mobile friendly

W dzisiejszych czasach więcej osób ma dostęp do internetu z urządzenia mobilnego niż z komputera stacjonarnego, więc nic dziwnego, że elastyczne i mobilne umiejętności projektowe są bardzo ważne dla pracodawców. Odpowiednia konstrukcja oznacza, że układ witryny (a czasami funkcjonalność i zawartość) zmienia się w zależności od rozmiaru ekranu i używanego urządzenia.

Na przykład, gdy witryna jest odwiedzana z komputera stacjonarnego z dużym monitorem, użytkownik otrzyma wiele kolumn, dużą grafikę i interakcje utworzone specjalnie dla użytkowników myszy i klawiatury. Na urządzeniu przenośnym ta sama strona internetowa pojawiała się jako jedna kolumna zoptymalizowana pod kątem interakcji dotykowych, ale przy użyciu tych samych plików podstawowych.

Projekt mobilny może obejmować projektowanie elastyczne, ale także tworzenie oddzielnych projektów mobilnych. Czasami wrażenie, jakie użytkownik ma podczas odwiedzania witryny na komputerze stacjonarnym różni się całkowicie od tego, co chcesz widzieć podczas odwiedzania ich na smartfonie, a w tych przypadkach ma sens, aby mobilna witryna była zupełnie inna.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe umiejętności są wyznacznikiem dobrego front-endowca, ale na tym nie koniec! W daleszej części opowiemy o reszcie niemniej ważnych umiejętności, które Front-end Developer MUSI POSIADAĆ!

W naszej firmie ciągle rozwijamy się i jesteśmy na bieżąco z nowinkami i trendami w Web Developingu. Dlatego postaw na sprawdzone rozwiązanie i wybierz współpracę z FrostWEB!