bulb

CMS - który wybrać?

frostweb.pl

CMS

CMS dla strony internetowej – który wybrać?

CMS – przybliżenie definicji i funkcji

CMS to skrót, który pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System, oznaczającej systemy zarządzania treścią. Strony wyposażone w CMS pozwalają na łatwe samodzielne zarządzanie treścią strony przez użytkownika za pomocą przyjaznego panelu administracyjnego. Niewątpliwie, systemy zarządzania treścią znacznie ułatwiają prace nad stroną. Dzięki nim nawet osoba nie będąca ekspertem od stron internetowych może w łatwy sposób dokonywać pewnych zmian.

W dzisiejszym poście przybliżymy kilka najpopularniejszych i naszych ulubionych systemów zarządzania treścią.

WordPress

Popularny nie tylko u nas, ale i na całym świecie . Prosty w obsłudze, łatwy w instalacji, z wieloma różnorodnymi funkcjami i wtyczkami. Tutaj nawet laik doskonale poradzi sobie z obsługą panelu administracyjnego.

WordPress oferuje użytkownikom kilka prostych bezpłatnych szablonów, które możemy przerobić wedle własnego uznania. Możemy również zastanowić się nad kupnem gotowego szablonu z wielu dostępnych stron bądź poprosić naszego grafika przygotowanie spersonalizowanego szablonu i podpiąć go do WordPress.

Do wyboru systemu WordPress z pewnością zachęca szeroki wybór przeróżnych wtyczek i rozwiązań, które pozwolą zadbać o atrakcyjność i funkcjonalność naszej strony internetowej. Większość wtyczek w podstawowej wersji systemu jest bezpłatna, co również ogromnie cieszy. Plusem jest również popularność jaką cieszy się ten system i szeroka społeczność jego użytkowników. Dzięki temu w internecie, na forach czy blogach znajdziemy odpowiedzi na praktycznie każde pytanie dotyczące WordPressa.

System ten cały czas się rozwija, dodaje coraz to nowe funkcje, a przy tym jest w tak przystępnej do obsługi formie. Jeśli jednak dopiero zaczynamy zabawę ze stronami internetowymi, warto najpierw skorzystać z usług doświadczonych webdesignerów, aby nasza strona wyglądała profesjonalnie. Kiedy już użytkownik zobaczy “z czym to sie je” może zacząć swoją przygodę i zabawę z WordPressem.

Joomla

Joomla znajduje się na miejscu drugim pośród najchętniej wykorzystywanych systemów zarządzania treścią, mimo iż ilość stron obsługiwana przy pomocy Joomla jest znacznie niższa. Podobnie jak w wyżej wymienionym systemie, w Joomli mamy do wyboru przeróżne wtyczki i funkcje. Jednakże opanowanie Joomli wymaga nieco więcej czasu, a implementacja rozszerzonych funkcjonalności może okazać się dużo trudniejsza i może wymagać większego doświadczenia programistycznego. Problem stanowi tutaj kompatybilność między różnymi modułami i wtyczkami.

Podsumowując – system zarządzania treścią Joomla polecamy bardziej dla bardziej doświadczonych użytkowników.

Drupal

Drupal tak jak powyższe dwa systemy jest bezpłatny i posiada dostęp do wielu wtyczek. Nie jest to jednak narzędzie do tworzenia stron internetowych, ale również aplikacji. Jednak korzystając z Drupala musimy mieć więcej doświadczenia w kodowaniu. Osoba bez odpowiedniej wiedzy może spore mieć trudności, więc na początku jednak lepiej będzie wybrać coś łatwiejszego w obsłudze. Skrypt ten nie jest polecany do stron, które generują duży ruch, gdyż bardzo obciąża serwer.

Inne systemy zarządzania treścią

Istnieje jeszcze kilka systemów zarządzania treścią np. Cantao czy Quick.cms, jednak nie są one już tak lubiane i popularne przez użytkowników, dlatego też nie będziemy omawiać ich w tym wpisie.

Dedykowany system zarządzania treścią

Zawsze możemy zdecydować się też na dedykowany (autorski) system zarządzania treścią czyli taki, który od podstaw jest stworzony przez webmastera na nasze zamówienie. Przypadków autorskich CMSów nie jest wiele i nie ma ku temu aż takiej potrzeby w czasach kiedy inne skrypty są tak łatwo dostępne i przede wszystkim bezpłatne. Za stworzenie dedykowanego systemu zarządzania treścią przyjdzie nam zapłacić trochę pieniędzy.

Technologie stron internetowych rozwijają się w zastraszającym tempie, więc dostosowywanie dedykowanego skryptu może okazać się nieco problematyczne. Również zarządzanie treścią może nie być najłatwiejszym zadaniem dla laika, gdyż tym kto najlepiej zna taki skrypt jest jego twórca.

Dlatego radzimy poważnie się zastanowić zanim pomyślimy o takim skrypcie. Oczywiście jeśli mamy pewność, że dostaniemy odpowiednią pomoc techniczną w zakresie strony przez cały okres jej funkcjonowania wówczas możemy zdecydować się na taką opcję.

Podsumowanie

Który CMS wybrać? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Z naszej strony możemy doradzić wybór przy wycenie, jednakże najczęściej stosowanym przez nas skryptem jest WordPress z uwagi na mnogość zalet i funkcjonalności.

FrostWEB – Biznes zaczyna się w sieci!